Jak zgłosić samowolę budowlaną sąsiada?

A picture of a modern luxury house and garden

Relacje sąsiedzkie bywają różne. Nie zawsze są poprawne i niekiedy człowiek człowiekowi pozostaje wilkiem. Często jedną z bardziej nieprzyjemnych sytuacji jest donos do nadzoru budowlanego w związku z wykonaniem samowoli budowlanej. Jeżeli już rozpoczęliśmy jakiekolwiek prace, ów skarga, może znacząco opóźnić proces budowy, lub całkowicie ją zablokować. Odpowiadamy kiedy i jak zgłosić samowolę budowlaną? 

Budowa czy to domu, czy też jakiegokolwiek innego obiektu to często żmudne i długie zajęcie, a przede wszystkim bardzo kosztowne. Czasami jednak należy zgłosić samowolę budowlaną, aby opóźnić budowę, lub też ją przerwać. Może to mieć istotne znaczenie, gdy naszym sąsiadem, jest obecnie deweloper, który obok nas, chce wybudować bloki lub też duże centrum handlowe. 

Kiedy należy złożyć donos do nadzoru budowlanego?

Jeżeli zastanawiamy się, jak zgłosić samowolę budowlaną sąsiada, odpowiadamy. Wystarczy napisać pismo, którego wzór możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, również na stronie urzędu nadzoru budowlanego. Jeżeli wiec np. wiemy, że nasz sąsiad buduje dom bez odpowiednich zezwoleń i dokumentacji, a oprócz tego ów budowa stanowczo przeszkadza w funkcjonowaniu naszej działki, możemy złożyć donos do nadzoru budowlanego, który nie musi być podyktowany naszą złośliwością. 

Urząd nadzoru budowlanego, zajmuje się jednak nie tylko samowolą budowlaną, ale także np.:

 • Kontrolą przepisów i ich stosowania.
 • Kontrolą działania organów administracji.
 • Badaniem przyczyn powstawania katastrof budowlanych.
 • Weryfikacją tego, z jakiego powodu doszło do uszkodzeń budowlanych. 
 • Współdziałaniem z organami kontroli państwowej. 

Warto zaznaczyć, że nawet jeżeli nie jesteśmy zwolennikami donosów, a tym bardziej donosu na sąsiada, czasami samowola budowlana stwarza zagrożenie również dla naszego zdrowia, życia i bezpieczeństwa. 

Jak zgłosić samowolę budowlaną sąsiada, czyli jak napisać skargę?

Jak to już zostało zaznaczone, aby napisać donos na sąsiada należy napisać donos, którego wzór możemy znaleźć także na stronie internetowej urzędu. Aby był on skuteczny, warto pamiętać o tym, by był poparty odpowiednimi dowodami np. dokumentacją zdjęciową. Powinny być także spełnione dwa warunki:

 • Zgłoszenie nie powinno być anonimowe, chyba że obawiamy się o swoje bezpieczeństwo.
 • Musi zawierać konkretne informacje, które są poparte dowodami – zdjęcia, filmy, zeznania świadków itp. 

W jaki sposób złożyć donos na sąsiada?

Skargi i donosy do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można składać na różne sposoby:

 • przez Internet (drogą elektroniczną przez ePUAP),
 • faksem,
 • e-mailem,
 • osobiście w urzędzie,
 • listownie (list polecony). 

W tym miejscu pojawia się jeszcze jedno pytanie, czy warto zgłosić samowolę budowlaną sąsiada? Pomijając oczywiście wszelkie waśnie, tak jak to już zostało zaznaczone, jeżeli uważamy, że budowany obiekt zagraża nam i naszym bliskim lub przeszkadza w użytkowaniu naszej działki, owszem warto.